Yaşam

Akbank Kısa Film Festivali 20. yıl özel konuğu “Nuri Bilge Ceylan”

Sinemaseverlerle sinema sektörünün buluşma noktası Akbank Kısa Sinema Festivali,Kısa sinemanın sinema sanatı açısından öncü rolünün bilincinde olarak bu alanda aktif bir platform oluşturmak 25 Mart – 4 Nisan tarihleri ​​arasında 20. kez düzenlenecek.

Festivalin 20. yıl özel konuğu ise yönetmen. Nuri Bilge Ceylanolacak .Son olarak 76. Cannes Sinema Festivali’nde Merve Dizdar’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran “Kuru Otlar Üstüne” filminin yapımcılığını üstlenen usta yönetmen, 20. Akbank Kısa Sinema Festivali’nde genç sinemacılar ve sinemaseverlerle buluşacak.  Nuri Bilge toplantıda  Ceylan’ın ilk kısa filmi “Koza”gösteriminin ardından sinemaya dair deneyimlerini ve sinema yolculuğunu paylaşacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Nuri Bilge Ceylan etkinlikle ilgili olarak; “Kısa film izlemeyi severim, her zaman severim, ticari kaygılardan uzak, bireyselliğin ön plana çıktığı özgür bir alandır. “Akbank Kısa Film Festivali vesilesiyle gençlerle buluşacak olmak benim için de çok değerli” dedi.

 

FESTİVALE  74 ÜLKEDEN 2421 BAŞVURU

20. yılında  74 ülkeden toplam 2 bin 421 kısa filmBu yıl da başvurduğu Akbank Kısa Sinema Festivali’ne katıldı. “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Genç Görüşler”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif”, “Özel Gösterim”Ve “Forumu” Bölümlerden oluşur. Festivalde dünya festivallerine katılan birçok sinemanın yanı sıra birçok sinemanın da Türkiye prömiyeri yapılacak.

Akbank Kısa Sinema Festivali bu yıl İstanbul’un her iki yakasında da gerçekleşecek. Gösterimler Akbank Sanat binasında, Moda Sahnesi’nde ve online olarak gerçekleştirilecek. Festivalin çevrimiçi gösterimleri filmonline.akbanksanat.com web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu