Haber

Apple Watch Serisinde Kanda Oksijen Özelliği Durduruldu

Giyilebilir teknoloji dünyası son dönemde büyük bir atılım yaşıyor. Bu alanın en büyük ismi olarak kabul edilen Apple, uzun süredir patent anlaşmazlıkları nedeniyle sorunlar yaşıyor. Teknoloji devi, akıllı saatlerle yaşadığı bir sorunu çözmek için adım attı.

Apple Watch serisinden kanda oksijen özelliği kaldırılıyor

Apple, tıbbi cihaz şirketi Masimo ile devam eden patent anlaşmazlığı nedeniyle uzun süre soruşturma altında kaldıktan sonra yasaklarla karşı karşıya kaldı. Bu kapsamda şirket, Aralık ayında Apple Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 modellerini ABD’de satıştan kaldırmıştı.

Washington DC’deki federal temyiz mahkemesi bu modellerin ABD’de yasaklanmasını uygun bulurken diğer pazarlara müdahale etmedi. Apple bu konuyla ilgili bir takım itirazlarda bulunsa da henüz bir gelişme olmadı. Daha fazla bekleyemeyen Apple bir çıkış yolu buldu.

Apple, Vision Pro çıkmadan popüler özelliği kaldırdı!

Masimo’yla ilgili sorun diğer iki patentte de ortaya çıktı. Apple yasağı aşmak için bir özellikten vazgeçmeye karar verdi. Buna göre Watch modellerindeki kan oksijen özelliği, itirazın sonuç vermemesi durumunda kaldırılacak.

Ekim ayında ITC, Apple Watch modellerindeki kandaki oksijen özelliğinin iki Masimo patentini ihlal edip etmediğine ilişkin bir soruşturma başlatmıştı. 60 gün süren soruşturmalar Aralık ayında sona erdi ve 26 Aralık’ta ABD’de Apple Watch yasağı başladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın bu kararı veto etme yetkisi olmasına rağmen hiçbir şey yapmaması Apple tarafında tepki yarattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu