Ekonomi

Bakan Nebati: “Enflasyondaki düşüş eğilimi devam edecek”

Bakan Nebati: “Enflasyondaki düşüş eğilimi devam edecek”

“Küresel emtia ve enerji fiyatlarında normalleşme başladı”

“İş dünyamız enflasyonla mücadelemizi fiyat belirleme kararlarıyla destekliyor”

İSTANBUL – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Tek sorunumuz enflasyon. Enflasyon son iki aydır düşüş eğiliminde ve düşüş eğilimi devam edecek. Küresel emtia ve enerji fiyatlarında normalleşme başladı. Döviz kurlarında oynaklık azaldı. Üretici fiyatlarının tüketici enflasyonu üzerindeki artan etkisi azaldı. İş dünyamız da enflasyonla mücadelemizi fiyat belirleme kararlarıyla destekliyor. Sizleri ve tüm iş dünyasını fiyat sabitleme kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Evening Future & Trends Summit 2023’ programına katıldı. Bakan Nabati, Türkiye; Büyüme, sanayi üretimi, istihdam, ihracat ve turizm gelirlerinde Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdığını vurgulayarak, kendisini dünyadan çok olumlu bir şekilde ayırmayı başardığını kaydetti. Bakan Nebati, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 20 yıldır uyguladığımız politikalarda olduğu gibi Türkiye yaklaşık bir yıl önce de yatırıma, istihdama, üretime ve ihracata ağırlık verdi. ekonomiModeli devreye almamızın katkısı büyük” dedi.

Bakan Nebati, Türkiye’nin 2022 yılını neredeyse tüm makroekonomik göstergeler açısından dünyanın geri kalanından çok daha iyi bir noktada tamamladığını belirterek, “Güçlü ilerleyişini yeni zirvelere taşıdı” dedi.

“2022 yılı başlangıç ​​bütçesinde yüzde 13,7 olarak öngörülen faiz giderlerinin bütçe içindeki payını yüzde 10,6’ya indirdik”

Bakan Nebati, “Döviz Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları ile Hazine’ye çok büyük dinamit koyduğumuzu savunanlar oldu. Son 20 yılın en güçlü bütçe sonuçlarından birini açıkladıktan sonra bu kesim sustu. Bazıları bütçede faiz giderleri arttı diyor ama bu eleştirileri yapanlar çok iyi biliyorlar ki sadece faiz giderlerindeki nominal artışa bakmak doğru bir yaklaşım değil çünkü faiz giderleri arttıkça bütçe giderlerimiz ve gelirlerimiz de artıyor Bu nedenle objektif bir değerlendirme yapabilmek için faiz giderlerinin bütçe içindeki payına bakmak gerekir.Başlangıç ​​bütçesinde yüzde 13,7 olarak öngörülen faiz giderlerinin bütçe içindeki payını yüzde 10,6’ya indirdik. 2002’de bu oran yüzde 43’tü.”

“Enflasyon son iki aydır düşüş eğiliminde, düşüş eğilimi devam edecek”

Türkiye Ekonomi Modeli’ni hayata geçiren Türkiye’nin güçlü bir üretim ekonomisi olma yolunda emin adımlarla ilerlemeye kararlı olduğunun altını çizen Bakan Nebati, “Tek derdimiz enflasyon. 2 aydır bu düşüş eğilimi devam edecek Küresel emtia ve enerji fiyatlarında normalleşme başladı Döviz kurlarındaki oynaklık azaldı Üretici fiyatlarının tüketici enflasyonu üzerindeki artırıcı etkisi azaldı Beklentilerde yumuşama başladı. , iş dünyamız da fiyat sabitleme kararlarıyla enflasyonla mücadele çabalarımızı destekliyor. Sizi ve tüm iş dünyasını fiyat sabitleme kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum.”

Bakan Nebati, “Yeni dönemde otomotiv sektörünün çehresinin değişeceğini öngörerek yerli ve milli aracımız TOGG’u tamamen elektrikli olarak tasarladık. İnşallah en kısa zamanda yollarımızda görmeye başlayacağız. Kapsamını genişlettik. yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi oranına sahip elektrikli otomobil. Elektrikli Araç altyapısını kurmak için Elektrikli Araçlar. Şarj İstasyonları Destekleme Programını başlattık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu