Teknoloji

Elon Musk’a sarılan YouTuber, Avrupa Parlamentosu’na seçildi

Tuhaf gösterileriyle tanınan Kıbrıs Rum Kesimi vatandaşı YouTuber Fidias Panayiotou Avrupa Parlamentosu’na seçildi. BBC’nin haberine göre 24 yaşındaki genç, oyların yüzde 19.4’ünü alarak üçüncü sırada kendine yer buldu ve Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs Rum Kesimi’ni temsil edecek altı üyeden biri oldu.

Panayiotou’nun YouTube’da 2.6 milyondan fazla abonesi var ve burada 10 gün boyunca bir tabutta canlı canlı gömülmek ve 10 gün boyunca VR başlığı takmak gibi dublör videoları yayınlıyor. Bunlar arasındaki en popüler videoları ise Elon Musk ile tanışmak için Teksas’a uçtuğu ve ona sarıldığı video.

Cyprus Mail, Panayiotou’nun herhangi bir siyasi partiyle ilişkisi olmadan seçilen ilk bağımsız aday olduğunu söylüyor. İlginç olan ise Panayiotou’nun daha önce hiçbir siyasi deneyimi olmaması ve bu yılki seçimlerden önce hiç oy kullanmamış olması. Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki yerel medya, sosyal medya yıldızının zaferinin pek çok açıdan sıra dışı olması nedeniyle tarihi olduğunu belirtiyor.

YouTuber’ın Avrupa Parlamentosu’na seçilmesinde gençlerin payı büyük. BBC’ye göre Panayiotou 18-24 yaş arası seçmenlerin oylarının yüzde 40’ını, 25-34 yaş arası seçmenlerin oylarının ise yüzde 28’ini alarak bir koltuk kazandı. Ayrıca Kıbrıs Rum Kesimi’nde katılım oranı 2019’da yalnızca yüzde 45 iken bu oran yaklaşık yüzde 59 oldu. BBC, bu büyük artışa Panayiotou’nun sebep olduğunu iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu