Haber

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’ya karşı kampanya yolsuzluk davası

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın seçim ekibi, eski Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ve 3 kişiye görevi kötüye kullanmak ve seçim sistemine saldırmak suçlarından dava açtı.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın 30 Ekim’de eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya karşı seçimleri kazanmasının ardından ülkede seçimin yankıları devam ediyor. Lula’nın seçim ekibi, Bolsonaro ve Bolsonaro’nun Başkan Yardımcısı adayı Braga Neto, Bolsonaro’nun iki oğlu Senatör Flavio Bolsonaro ve Kongre Üyesi Eduardo Bolsonaro’ya, yaklaşan seçimlere katılma yasağı talep ederek dava açtı.

Bolsonaro ve iki oğlu ve Genel Başkan Yardımcısı adayı, askeri darbeyi desteklemek, seçim kampanyası sırasında Brezilyalı seçmenlerin tercihlerini etkilemek ve seçimlere müdahale etmek amacıyla vatandaşlara yasadışı mali ödemeler yaparak idari yetkiyi kötüye kullanmakla suçlanıyor. .

Öte yandan Bolsonaro’nun partisi Liberaller, seçimden günler sonra ikinci tur seçimlerde usulsüzlükler olduğunu öne sürerek sonuca itiraz ettiklerini açıkladı. Bolsonaro destekçileri ülke genelinde 20 eyalette 300’den fazla yolu kapatarak seçim sonucunu protesto ederken, Bolsonaro destekçilerini ‘barikatları kaldırmaya’ davet etti. – BREZİLYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu