Ekonomi

EYT’ye milli gelir zammı! Oran emindi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), önceki gün Türkiye’nin 2022 gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme oranını yüzde 5,6 olarak açıkladı. Büyüme oranı yüzde 5 olan iddiaları aştı. 2022 GSYİH büyüme oranı, bu yıl Ocak ayından sonra emekli olanların emekli maaşlarına da yansıyacak. Habertürk’ün haberine göre; Yıllık yüzde 5,6 olarak açıklanan büyüme oranında yüzde 30’luk artış olacak. Bu da %1,68’lik bir artış anlamına geliyor.

GÜNCELLEME KATSAYISI 1.6703

İlk kez emekli olanların aylıkları, çalışma hayatları boyunca SGK’ya bildirilen prim esas kazançlarının cari tutarına bağlanır. 2008 yılından sonraki yıllar için karın fiili fiyatı, yıllık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) artışının yüzde 100’ü ve yıllık GSYİH büyümesinin yüzde 30’u baz alınarak belirlenen güncelleme katsayısı ile hesaplanıyor.

2022 TÜFE artışı yüzde 64,27 olarak açıklandı. Milli gelirdeki yıllık artışın yüzde 30’u 1,68 olduğu için 2022 güncelleme katsayısı 1,6703 oldu. Bu da 2022 yılında kârların yüzde 67,03 oranında arttığı ve güncellendiği anlamına geliyor.

Emeklilik dilekçesini 31 Aralık 2023 tarihinden önce veren özel sektör çalışanları, SSK ve BAĞ-KUR üyeleri ile 14 Ocak 2023 tarihinden önce emeklilik dilekçesini veren kamu çalışanlarının prim matrahları yüzde 78,86 artarak güncellendi.

EYT’İN PARALARINA YANSIYACAK

EYT’lilerin Nisan’da ödenecek emekli aylıklarına Ocak’ta gördükleri fiyata göre yüzde 1,68 zam yapılacak.Emekli maaşları yeni hesaplanan tutar üzerinden bağlanacaktır.

Emeklilik dilekçesini 1 Ocak’tan sonra veren SSK çalışanları ve özel şubede BAĞ-KUR üyeleri ile 15 Ocak’tan sonra emeklilik dilekçesini veren kamu personelinin maaşlarına EYT maddesinden bağımsız olarak zam yapılacak.Önceki yıllarda emekli olanların aylıkları değişmeyecek.

Emekli Sandığına tabi kamu görevlilerinin aylıkları, memur maaş katsayısına göre hesaplandığından, onlar için emeklilik dilekçesi verme tarihinin bir değeri yoktur.

KAYNAK: HABERTÜRK/AHMET KIVANC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu