Ekonomi

Fed yetkilileri para politikası konusunda farklı görüşler ifade ediyor

Federal Rezerv yetkilileri son zamanlarda para politikasının geleceğine ilişkin bir dizi perspektif dile getirerek, COVID-19 salgınının neden olduğu karışıklığın ardından ekonomik risklere yönelik nüanslı bir yaklaşımı yansıttılar. Başlangıçta, pandeminin ABD ekonomisi üzerindeki etkisi, Fed yetkilileri arasında önemli ekonomik destek önlemleriyle karakterize edilen birleşik bir güvercin duruşa yol açtı. Ancak enflasyon oranları yükseldikçe aynı yetkililer şahin bir yaklaşım benimseyerek agresif faiz artışlarını destekledi.

Mevcut ekonomik risklerin daha dengeli olarak algılanmasıyla birlikte, Fed politika yapıcıları ileriye dönük yol konusunda çeşitli görüşler dile getirmiştir. Philadelphia Fed Başkanı ve 2026 seçmeni Patrick Harker, 14 Mayıs 2024’te politika faizini sabit tutmanın faiz artırımından daha olası olduğunu öne sürdü. Bununla birlikte, faiz indirimi olasılığının ertelenebileceğini belirtmiştir.

Daimi seçmenlerden olan Fed Başkanı Jerome Powell, faiz indirimine yönelik net bir hareket belirtmemiş ancak 21 Mayıs 2024’te ihtiyatlı olunması gerektiğini kabul etmiştir. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, 17 Mayıs 2024’te beklentisini iki faiz indiriminden 2024’ün dördüncü çeyreğinde olası bir faiz indirimine revize etti.

Cleveland Fed Başkanı ve 2024 seçmenlerinden Loretta Mester, 20 Mayıs 2024’te, enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, 2024’te üç faiz indirimi beklentisinden geri adım attı. Benzer şekilde, New York Fed Başkanı John Williams 28 Şubat 2024’te üç faiz indiriminin bir başlangıç noktası olabileceğini öne sürmüş, ancak daha sonra 15 Mayıs 2024’te daha nötr bir duruşun daha düşük faiz oranları gerektireceğini, ancak bu değişikliğin çok yakın vadede gerçekleşeceğini öngörmediğini açıklamıştır.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, 16 Mayıs 2024’te yaptığı açıklamada, son dönemdeki tüketici enflasyonu eğilimlerinin olumlu olduğunu ancak hala istenen seviyelerde olmadığını belirtti. Öte yandan, Denetim Başkan Yardımcısı ve daimi seçmen olan Michael Barr, 20 Mayıs 2024’te kısıtlayıcı politikanın çalışmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Minneapolis Fed Başkanı ve 2026 seçmeni Neel Kashkari ile Dallas Fed Başkanı ve 2026 seçmeni Lorie Logan’ın da aralarında bulunduğu diğer Fed yetkilileri ise bekle ve gör yaklaşımını dile getirmiş, Kashkari 15 Mayıs 2024’te para politikasının gevşetilmesini değerlendirmeden önce enflasyon eğilimleri hakkında daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Görüşlerin çeşitliliği, Fed’in Temmuz 2023’te politika faizini %5,25-%5,50 aralığına yükseltmesine yol açan yüksek enflasyonla boğuştuğu bir dönemde ortaya çıkıyor. Mart ayı ortası itibariyle, politika yapıcılar arasında 2024 yılında üç faiz indiriminin uygunluğu konusunda eşit bir bölünme görülürken, 19 yetkiliden ikisi hiçbir faiz indirimi beklemiyor.

Fed’in 12 bölgesel başkanı ve yedi guvernöründen oluşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) para politikasını görüşmek üzere yılda sekiz kez toplanıyor. Hepsi tartışmalara katılsa da, herhangi bir toplantıda sadece beş bölgesel başkan ve guvernör oy hakkına sahiptir. Politika yapıcıların güvercin, merkezci veya şahin olarak tanımlanmaları zaman içinde değişiyor ve Reuters’ın son Fed toplantıları öncesinde yaptığı sayım, Nisan ve Mayıs 2024’te önceki aylara kıyasla daha merkezci bir görüşe doğru bir kayma olduğunu gösteriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu