Ekonomi

Göğsü palamuda dolan vatandaş hamsiye yöneldi.

Kilosu 30 ile 40 TL arasında değişen hamsi, en çok balık tezgahlarında ilgi görüyor. Bu yıl palamut bolluğunun ardından vatandaşlar en çok hamsiye ilgi gösteriyor.

1 Eylül’de başlayan denizlerde avlanma döneminin ardından balıkçılar, kasalarca palamutla denizden döndü. Ekim ve kasım aylarında bol bol palamut yiyen vatandaşlar, hamsinin tezgahlarda yerini almaya başlamasıyla hamsiye yöneldi. Diğer balık fiyatları ile karşılaştırıldığında en ucuz balık çeşitleri arasında yer alan hamsi dikkat çekiyor.

Satışlarla ilgili bilgi veren balık satıcısı Mehmet Kılıç, “Balık fiyatları uygun ve iyi durumda. Hamsi 30 lira, somon 35 lira, palamut 50 lira. Yaban mersini bitmek üzere olduğu için fiyatı arttı. 100 liraya. Sazan, levrek, çipura, hamsi, somon.” Her türlü barbunya bulunur. Barbunya 30 lira, somon 35 lira. Bunlar neredeyse ücretsiz. En yoğun olarak somon, hamsi, barbunya ve mezgit satılmaktadır. Aynısı mezgit için 30 lira. Bundan sonra havalar soğudukça fiyatlar biraz daha düşecek. Hamsi büyük olasılıkla bol olacaktır. ” söz konusu.

Balık satıcısı Onurcan Köse ise, “Şu anda tezgahların gözdesi hamsi. Vatandaş palamut ve ananastan bıktı. Şu anda en çok hamsi satıyoruz. Hamsi, mezgit ve kızılcıktan sonra satıyoruz.” kefal en çok satılan balık. Hamsiyi 1 ay daha satıyoruz ve sezon bu şekilde kapanıyor.”

Vatandaşlar da palamutun devrinin geçtiğini ve hamsiyi özledikleri için aldıklarını söylediler. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu