Ekonomi

Ham petrol fiyatları haftayı yatay bir seyirde kapattı

Investing.com – Petrol fiyatları Cuma günü, enflasyonda yüksek kalmanın Fed’in para politikasını beklenenden daha uzun süre sıkı tutmasına neden olacağı endişeleri, ancak Çin’deki ekonomik toparlanmanın ham petrol talebinde ikinci yarıdan itibaren artışa yol açacağı iyimserliği nedeniyle düştü. -en büyük ekonomi. haftayı çoğunlukla yatay bitirmeye hazırlanıyor.

WTI%2,1 düşüşle 76,51 dolardan işlem görürken brent%2 düşüşle 83.02$ oldu.

Enflasyon bilgilerinin son dönemde beklenenden kötü çıkması, yatırımcıların Besledive Avrupa Merkez Bankası (ECB), yılın ilerleyen dönemlerinde ekonomik büyümeye zarar verebilecek faiz oranlarını yükseltmeye devam edecek.

İki Fed yetkilisi – Lider Chris Wallerve Atlanta Fed Lideri Raphael Bostik– Perşembe günü, faiz oranlarını daha önce düşünülenden daha fazla artırmaya açık olduklarını ve bu döngü için “nihai” federal fon oranı için piyasa beklentilerini %5,5’e yaklaştırdıklarını söyledi.

ING analistleri bir not yazdı. “ABD’den gelen olumlu ekonomik veriler ve güçlü enflasyon, Fed faiz artırım döngüsünün başlangıçta tahmin edilenden daha uzun süre devam edebileceği riskini artırıyor.”söz konusu.

Ayrıca resmi veriler ham petrol stoklarında 10. hafta üst üste artışa işaret etti. Stoklar geçen hafta 1,2 milyon varil artarak Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviye olan 480 milyon varilin biraz üzerine çıktı.

Ancak bu, Asya devinin COVID-19 nedeniyle hareket kısıtlamalarını kaldırmasının ardından Çin ekonomisindeki toparlanmanın iyimserliği ile dengelendi.

Cuma günü özel sektör tarafından yapılan bir ankete göre, Çin’in hizmet Sektörüfaaliyetleri son altı ayın en hızlı artışını Çarşamba günü açıklanan Şubat ayında göstermiş ve ülkenin üretim faaliyetiÜlkenin on yılı aşkın bir süre içindeki en hızlı artışı kaydettiğini gösteren bilgilerin ardından geldi.

Çin, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve Suudi Aramco(TEDAVÜL: 2222) ülkenin tüketimini “çok güçlü” olarak nitelendirdi.

Ayrıca Avrupa’daki eşdeğer veriler, ABD ISM imalat dışı endeksiDaha önce bölgede hizmet Sektörübölgenin genişleme kuşağında kaldığını göstermiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren petrol kulelerinin sayısı ile ilgili fırıncı HughesVe ham petrol konumlandırma verilerihaftayı her zamanki gibi tamamlayacak.

Yazar: Peter Hemşire

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu