Haber

İran’da protestolarla bağlantılı üç kişi daha idam edildi

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünü protesto eden 3 kişinin daha idam edildiği açıklandı. 22 yaşındaki Amini, geçen yıl eylül ayında ülkedeki başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle ahlak polisleri tarafından gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay, ülke genelinde haftalarca süren yoğun protestolara neden oldu.

İran’da yargıya bağlı Mizan internet sitesi, Mecid Kazemi, Salih Mirhaşemi ve Said Yakubi’nin idam cezalarının infaz edildiğini bildirdi. İsfahan kentindeki bir protestoda üç kişi güvenlik güçlerine ateş açmaya karar vermiş ve üç polis memurunun ölümüne neden olmuştu. Kazemi, Mirhashemi ve Yakubi, Kasım ayında tutuklandı ve Ocak ayında ölüm cezasına çarptırıldı.

İnfazlar hızla artıyor

Son infazlarla birlikte protestocularla bağlantılı olarak idam edilenlerin sayısı 7’ye yükseldi. Uluslararası Af Örgütü’nün de aralarında bulunduğu insan hakları örgütlerinin bilgilerine göre İran, infaz edilen idam cezaları açısından dünyada Çin’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

2022 yılında infaz sayısının bir önceki yıla göre yüzde 75 arttığına işaret eden insan hakları örgütleri, bu yıl şu ana kadar 220 kişinin idam edildiğini bildirdi. Norveç ve Fransa merkezli iki insan hakları örgütü; “İran İnsan Hakları” ve “İdam Cezasına Karşı Birlikte” Nisan ayında kamuoyuyla paylaştıkları ortak raporda İran’da geçen yıl en az 582 kişinin idam edildiğini açıklayarak 2015’ten bu yana en yüksek sayıyı gerçekleştirdi. 333 olarak kaydedilmiştir.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, bu ay başında yaptığı açıklamada, İran’daki infazların boyutunu “korkunç” olarak nitelendirerek, ülkede haftada ortalama 10 kişinin idam edildiğine dikkat çekti.

AFP/BK,TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

koprubasi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu