Haber

İsrail Başsavcısı Miara, hükümetin planladığı “yargı reformunu” eleştirdi

İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun koalisyonun yargının yetkilerini sınırlayacak ve yargı üyelerinin seçiminde hükümetin söz sahibi olmasını sağlayacak değişiklik önerisini eleştirdi.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Başsavcı Miara, hükümetin hazırlamayı planladığı yeni yargı düzenlemesi teklifine 112 sayfalık bir metinle itirazlarını dile getirdi.

Kanun teklifinin kuvvetler arasındaki ayrılığa büyük zarar vereceğini savunan Miara, yaygaralarının “kuvvetler ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve kişi haklarının korunması” üzerinde yoğunlaştığını paylaştı.

Miara, söz konusu yargı düzenlemesi ile hükümetin “geniş ve neredeyse sınırsız yetkiye” sahip olacağını, bu önerinin İsrail’in “Yahudi demokrasisi” statüsünü baltalayacağını söyledi.

Miara, görüşlerini aktardığı metinde, “Demokrasi çoğunluğun yönetimi ilkesine dayanır. Ancak insan haklarına zarar verilmesi sonucu bu kesindir, devletin sınırsız yetkiye sahip olamayacağı gerçeğiyle örtüşmelidir. ” açıklamalarda bulundu.

Netanyahu hükümetinin “yargı reformu”

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkeme’nin yetkilerini sona erdirecek ve yargının yargıçların seçimi üzerindeki etkisini azaltacak bir yasa tasarısını planladıklarını duyurdu.

Netanyahu liderliğindeki koalisyon hükümetinin yargının bazı yetkilerini Parlamento’ya devretme hamleleri, hükümet ile Yargıtay başta olmak üzere İsrail yargısı arasında gerginliğe yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercii olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, anayasa taslağı olarak kabul edilen “temel yasalara” aykırı olduğu gerekçesiyle Meclis’ten geçen yasaları bozma yetkisine sahip.

Netanyahu hükümeti, yayımladığı yargı düzenlemesinde, Meclis’in çıkardığı yasaları bozma yetkisinin Yargıtay’dan alınacağını açıkladı.

Yeni plana göre koalisyon hükümeti, İsrail’deki yargı atama komitesindeki mevcut 9 üyeli üye sayısını 11’e çıkaracak ve bu üyelerden 7’sini seçecek. Üyelerin bu çoğunluğu, hükümetin yargıçların atanmasında tek söz sahibi olacağı anlamına geliyor.

Onbinlerce İsrailli, hükümetin önerisine karşı dört hafta boyunca Cumartesi günleri başta başkent Tel Aviv olmak üzere birçok şehirde sokaklara dökülerek kitlesel gösteriler düzenledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu