Haber

İzmir Foça’da sergilenen tepki!

İZMİR (İGFA)-İzmir’in Foça ilçesine bağlı Kocamehmetler Mahallesi’nde halen faaliyette olan taş ocaklarının yol açtığı tahribat, 15 kareden oluşan fotoğraf kabiniyle ortaya çıktı.

Nihat Dirim Barış ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına katılan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Kocamehmetler’e yeni taş ocağı açılmasını asla istemiyoruz” diyerek, ÇED sürecinin iptal edilmesini gerekçeleriyle tepkisini dile getirdi. . Başkan Gürbüz, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin tamamen sona erdirilmesi için başlatılan yasal süreci dikkatle takip ettiklerinin altını çizdi.

Bu arada Foça’da Doğa ve Tarih Yağmalarına Hayır Platformu üyesi gazeteci yazar Ramis Sağlam’ın okuduğu basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.

“Binlerce yıllık tarihi, binlerce endemik bitkisi, tarihi ve coğrafi güzellikleri ile başka Foça yok! 2500 yıllık İran Mozolesi Anıtı’nın yanına Taş Ocağı açmak isteyen zihniyet bir türlü çıkamıyor. Bu zihniyet Foça’nın Kocamehmetler Mahallesi’nde yer alıyor. “Bölgeye yeni bir taş ocağı açmak istiyoruz. Mevcut ocakların çevreye ve yaşam alanlarımıza verdiği tahribat ortadayken yeni bir ocak açılmasını kabul etmiyoruz” dedi.

3. taş ocağının açılması planlanan Kocamehmetler Köyü’nün 2017 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Kentsel Sit ilan edildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Tescilli olmamakla birlikte tescilli değildir. Kentsel sit alanları içerisinde korunması gerekli kültür varlıkları ile bunlarla bütünlük sağlayan klasik doku karakteri, silüet ve yoğunluğun korunması amaçlanmaktadır.Geleneksel kent dokusunun korunması esastır.Geleneksel kent dokusunun korunması çok değerlidir. Bu alanda biyoçeşitlilik ve ekosistemin bir bütün olarak değerlendirilmesi Habitatın olumsuz etkisi zincirleme bozulmalara da yol açacağından ÇED süreci iptal edilmelidir Ruhsat Alanı olarak gösterilen yerlerin yakınında tarım havzaları, endemik bitkiler, zeytin ağaçlarının varlığı “Dekoratif Taş Ocağı” projesi çevre faktörlerine ve insan sağlığına zarar verecek yapıların kurulmasına zemin hazırlarken bir kez daha itiraz ediyor ve haykırıyoruz: Dünyada başka Foça yok!” görüşler yer aldı.

Basın açıklamasının ardından kısa bir tiyatro gösterisi de sahnelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu