Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Gambiya Devlet Başkan Yardımcısı Joof’u kabul etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya Devlet Lider Yardımcısı Badara Joof’u kabul etti.

KKTC Cumhurbaşkanlığında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki eğitim, turizm ve diğer alanlardaki iş birliği imkanları masaya yatırıldı.

Tatar, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi için eğitim dışında başka alanlardaki çalışmaların da önemli olduğunu belirterek KKTC’nin dünya ile bütünleşmek için verdiği haklı uğraşa dikkati çekti.

KKTC Cumhurbaşkanı, iki ülke ortasındaki ilgilerin turizm üzere öteki alanlarda da geliştirilmesi için öncelikle inanç inşa edilmesinin değerini vurguladı.

Eğitim ve dışişleri bakanlıklarının iki ülke ortasındaki ilgileri geliştirmek ve itimat oluşturmak için köprü vazifesi göreceğine inandığının altını çizen Tatar, KKTC’deki üniversitelerde 144 ülkeden öğrencinin eğitim gördüğünü, Gambiyalı öğrencilerin ülkesinde rahat edebilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

“Kazan kazan durumumuz söz konusu ise neden olmasın”

Gambiya Devlet Başkan Yardımcısı Joof, KKTC’de gördüğü misafirperverlikten ötürü teşekkür ederek Tatar’ı ülkesine davet etti. Tatar da Gambiya’dan aldığı ziyaret davetini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Joof, iki ülke ortasındaki ilgilerin eğitimin yanı sıra memleketler arası bağlar, turizm ve kültür üzere alanlarda da geliştirilmesi gerektiğine işaret ederek “Bizim dış politikamız başkaları tarafından dikte edilmiyor. KKTC ile menfaatimiz uyuyorsa ve iki ülke için kazan kazan durumumuz söz konusu ise neden olmasın. Başkalarının ne düşündüğünün önemi yok.” tabirini kullandı.

KKTC’nin ülkesi için önemli olduğunu belirten Joof, Gambiya devleti ve halkı adına eğitime yapılan katkıdan dolayı KKTC’ye teşekkürlerini iletti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu