Haber

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ve Malezya Başbakanı İbrahim Gazze’deki gelişmeleri değerlendirdi

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Malezya Başbakanı Enver İbrahim ile uluslararası ve bölgesel sorunların yanı sıra Gazze’deki gelişmeleri değerlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Sisi, resmi temasları kapsamında ülkesinde bulunan Malezya Başbakanı İbrahim’i başkent Kahire’deki İttihatiye Sarayı’nda kabul etti.

Başta “Gazze’deki gerilim” olmak üzere bölgedeki gelişmelerin ele alındığı toplantıda taraflar, “bölgedeki gerginliğin durdurulması, huzurun sağlanması ve Filistinli sivillere gerekli korumanın sağlanması için çabaların koordine edilmesinin gerekliliği” konusunda mutabakata vardı. “

Sisi ve İbrahim, “Gazze Şeridi halkının insani yardıma güvenli ve acil erişime devam etmesi gerektiğini” vurguladı.

Liderler ayrıca “Gazze halkının zorla yerinden edilmesi yoluyla Filistin davasını tasfiye etme girişimlerini reddettiklerini” vurguladı ve şiddetin bölgeye yayılma tehlikesine ilişkin endişelerini dile getirdi.

Çeşitli alanlarda ikili iş birliği, yatırım, terörle mücadele ve ikili ilişkilerin ele alındığı toplantıda liderlerin gelecekte ikili iş birliğini artırma konusunda mutabakata vardıkları belirtildi.

haber-felahiye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu