Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Parlamenterler Asamblesi’nin (NATO PA) 68. Yıllık Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum. Bu çok önemliydi” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de geçtiğimiz Cuma günü başlayan NATO Parlamenterler Asamblesi’nin yıllık toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşla ilgili konuşan Stoltenberg, Rusya’nın Şubat ayında başlattığı hücumlarla büyük bir kusur yaptığını söyledi. Rusya’nın, Ukrayna’nın yüreğini, NATO ve müttefiklerinin ise birliğini hafife aldığını belirten Stoltenberg, “Rusya, Ukrayna’yı birkaç gün içinde yenilgiye uğratacağını düşündü. Fakat, Rusya 9 aydır gerileme ile karşı karşıya. Ukraynalılar, işgal edilen topraklarını özellikle Herson bölgesini geri almaya devam ediyor. Bu durumda kesinlikle Ukrayna’ya uzun vadede takviye olmaya devam etmek zorundayız. Bunun bedellerinin olduğunu biliyorum. Ülkelerimizdeki beşerler ömür maliyetlerinde yaşanan krizle karşı karşıya. Ayrıyeten, güç ve besin fiyatları da artıyor. Ancak, NATO’nun ödediği bedeller parayla ölçülebilir. Ukraynalılar ise bu bedeli kanları ile ödüyor. Eğer Putin’in kazanmasına müsaade verirsek, hepimiz çok daha büyük bedeller öderiz. Dünyadaki otoriter rejimler, kaba kuvvet ile istediklerini alabileceklerini zannederler” dedi.

Yeni bağımlılıkların oluşmaması konusunda dikkatli olunma çağrısında bulunan Stoltenberg, Çin’e karşı da dikkatli hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çin’in, kritik altyapıları, tedarik zincirini ve önemli endüstriyel sektörleri elinde bulundurduğu vurgulayan Stoltenberg, “Otoriter rejimlere, güvenlik açıklarımızdan faydalanma ve bizleri baltalama talihi veremeyiz” açıklamasında bulundu.

“Boğaz’dan geçen tahıl gemilerini gördüm.”

İstanbul’da 22 Temmuz’da Rusya ve Ukrayna arasında Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan tahıl anlaşmasının 120 gün daha uzatılmasına ilişkin kararda Türkiye’nin değerli rolünden bahseden Stoltenberg, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tahıl anlaşmasını kolaylaştırdıkları için takdir ediyorum. İstanbul’dayken Boğaz’dan geçen tahıl gemilerini gördüm. Bu, gıda fiyatları ve özellikle dünyadaki yoksul ülkeler için oldukça önemli. Tahıl anlaşmasının çok önemli olduğu kanıtlamıştır ve bunun devamlılığı sağlanmalıdır. Ayrıca, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılması kolaylaştırılan savaş esiri takası da elbette müttefiklerimizce memnuniyetle karşılanmıştır. Fakat biliyorsunuz ki, İstanbul’daki mesajım ile bugün burada verdiğim bildiri aynıdır” sözlerine yer verdi.

“İsveç ve Finlandiya teröre karşı çaba etmek için garanti sağlamak zorunda”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği ile ilgili de konuşan Stoltenberg, Finladiya, İsveç ve Türkiye arasında imzalanan üçlü muhtırayı hatırlattı. Muhtıra çerçevesinde iki ülkenin NATO’ya üyelik aşamasında onay sürecine gelindiğinden bahseden Stoltenberg, “Finlandiya ile İsveç, NATO ve Türkiye ile uzun devirde partnerlik yapmak ve teröre karşı uğraş etmek için garanti sağlamak zorunda. Finladiya ve İsveç, Türkiye ile yakın işbirliği içerisinde teröre karşı gelecekte de çalışmalarını sürdürecek. Biliyorsunuz ki, hiçbir NATO ülkesi terör akınlarından Türkiye kadar acı çekmedi. Birkaç gün evvel İstanbul’da acımasız bir terör saldırısı yaşanmıştı. Müttefiklerde ve özellikle Türkiye’de verilen can kayıpları, terörün acımasızlığı hatırlatıyor” sözlerini kullandı. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu