Haber

NATO, tarihinin en büyük hava ikmal tatbikatı olan Air Defender 23’e başlıyor

NATO’nun Kırım’ın Rusya’ya ilhakına tepki olarak 2018 yılında başlatılan Air Defender tatbikatı,Bu yıl İttifak tarihindeki en büyük hava tatbikatı olacak.

NATO üyesi 20’den fazla ülkeden 10.000 asker23 Haziran’da sona erecek tatbikatta en yeni F-35’ler de dahil olmak üzere 250 savaş uçağı Almanya’da 4, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde 1’er hava üssü kullanacak.

Alman Hava Kuvvetleri ev sahipliğinde düzenlenen tatbikatlaİttifak’ın hava savunmasının güçlü tutulması, havada güçlü caydırıcılığın sürdürüldüğü mesajı verilmesi ve Atlantik’in iki yakasındaki uyumun güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Tatbikatın Doğu Avrupa kısmında, bu bölgedeki müttefik ülkelerin uçaklarının görev uçuşlarına ek olarak, NATO ile ilgili AWACS havadan erken uyarı ve uyarı uçağı görevi yapacak. AWACS uçakları da İttifak’ın doğu kanadı üzerinde günlük uçuşlar yapacak.

Haziran ortasındaki tatbikat nedeniyle Almanya’nın güney, kuzey ve doğusunda özel hava meydanları belirlendi. Sivil uçuşlar açısından Avrupa’nın en ağır bölgelerinden biri olan Almanya üzerinden. askeri uçuşların bazı sivil uçuşları etkilemesi bekleniyor. Tatbikat nedeniyle Avrupa havalimanı üzerinden çok sayıda sivil uçuşun güzergahının değiştirileceği söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu