Haber

Ömer Fethi Gürer’den, ‘Plastik Atık’ Uyarısı: “Tedbir Alınmazsa Tarlalarda Bu Atıklar Nedeniyle Üretim Yapılamayacak”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in ithal edilen plastik atıklarla ilgili soru önergesine karşılık veren Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediği bildirdi. Gürer ise tarlalardaki plastik atıklara dikkat çekerek bunların ziraî üretimi olumsuz etkileyeceğini ve bir an evvel önlem alınması gerektiğini söyledi. Gürer, “Aksi taktirde tarlalar, bir gün gelecek ki bu atıklarla üretim yapılamaz duruma düşecek” dedi.

Ömer Fethi Gürer, TBMM’ye verdiği soru önergesinde, Bakan Kurum’dan ithal edilen plastik atıklarla ilgili bilgileri açıklamasını istedi. Önergeye cevap veren Kurum, tehlikesiz atık ithalat süreçlerinin Ticaret Bakanlığı tarafından her yıl yayımlanan ‘Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Atıkların İthalat Denetimi Tebliği’ne nazaran yürütüldüğünü belirtti. Kurum, plastik atık ithalatının geri dönüşüm hedefli yapıldığına dikkat çekerek, yakma ve bertaraf emelli plastik atık ithalatının yasak olduğunu anımsattı.

“2020 YILINDA 775 BİN TON OLAN PLASTİK ATIK İTHALATI 2021 YILINDA 685 BİN TONA GERİLEDİ”

Bakan Kurum, 2020 yılında 775 bin ton olan plastik atık ithalatının 2021 yılında 685 bin tona gerilediğini belirterek, “Çoğunlukla Avrupa ülkelerinden olmakla birlikte dünyanın muhtelif ülkelerinden atık ithalatı yapılmakta olup, gümrüklerde ve tesislerde yapılan sıkı denetimler sayesinde 2022 yılında da temiz ve geri dönüşüm verimi yüksek plastik atıkların ithalatına müsaade edilmektedir” dedi.

“ELEKTRİK DİREKLERİNE VARINCAYA KADAR BU POŞET VEYA NAYLONLARIN DAĞILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Ömer Fethi Gürer ise Niğde’nin Ulukışla ilçesindeki bir tarlada bugün yaptığı açıklamada, tarlalardaki plastik atıklara dikkat çekti. Gürer, şunları söyledi:

“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bütçe görüşmelerinde Bakan’a da ilettim. Ülkemizde örtü altı üretim bittikten sonra bilhassa bu poşetler ya tarlada kalıyor ya da bölgesel olarak dağılıyor. Bunlardan önemli bir atık oluşuyor, etraf kirliliği meydana geliyor. Tarlalarda bu atıklar çevresel sorun da yaratıyor. Bunların toplanması gerekiyor. Genelde buralar kiraya verildiğinden, buralarda işletmelerin işi bittiği vakit tarlalarda çiftçiler bırakıp gittiğinden, çok önemli atık oluşuyor. Elektrik direklerine varıncaya kadar bu poşet yahut naylonların dağıldığını görüyoruz.

“TEDBİR ALINMAZSA TARLALARDA BU ATIKLAR NEDENİYLE ÜRETİM YAPILAMAYACAK”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkenin çok farklı bölgesinde, örtü altı üretim olan yerlerde, bir vazifeli çıkarırsa, bilhassa Zengen bölgesinde tarlaların kenarlarında naylon duvarlar oluştuğunu görür. Bu atıkların tabiatta yok olması sıkıntılı, etraf felaketine dönüşüyor. Bunların bir kısmı traktörle sürüldüğünde tarlaya da karışıyor, randımanı de etkiliyor. Etraf kirliliğinin yanı sıra tabiatta yok olmuyor. Bununla ilgili tedbir alınması lazım. ‘Şu kadar poşet topladık, şurada önlem aldık’ demekle değil… Gelsinler vazifeliler de ben farklı bölgeleri gezdireyim; Ulukışla’da, Zengen’de, Altunhisar’ın bazı bölgelerinde var. Türkiye’nin her yerinde var. Bununla ilgili şu yapılabilir: Üretici para kazanamıyor, meşakkati var, bunu da değerliye alıyor. Atık toplamada sorun yaşıyor. Der ki Bakanlık, ‘Üretim sonrası atığını getir, karşılında sana bir ücret vereceğim’. Böylelikle onun da bu eseri toplamasının önünü açar. Aksi taktirde tarlalar, bir gün gelecek ki bu atıklarla üretim yapılamaz duruma düşecek.”

“MAALESEF TEDBİR ALINMIYOR”

CHP Ulukışla İlçe Başkanı Hüseyin Toker de atıkların toplatılmasını her fırsatta dile getirdiklerini belirterek, “Kışa yanlışsız girerken rüzgarla etrafa çok büyük dağılım ve ziyan veriyor. Naylonlar, damlama modülleri tabiatta çok büyük felakete sebep oluyor. Maalesef bir tedbir alınmıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu