Haber

prof. Dr. Aziz Konukman: Ekonomi dengeleri seçim şekerleriyle bozuldu

MUSTAFA USTASI

prof. Dr. Aziz Konukman, “Zaten depreme neden oldu. ekonomiÜzerinde hasar varken oy Şekerleri ile tüm dengeler bozuldu. Popülist, halkın gerçek ihtiyaçlarını karşılamayan ama onları seçimde avantajlı konuma getiren harcamalara odaklandı. Kendisine oy vermeyen herkese de fatura etti. Bu üzücü kısım. Düşünün 2 kişiden 1’i itiraz etti ama bunun bedelini ödüyor” dedi.

SinopANKA’nın ekonomi gündemi Prof. Dr. Aziz Konukman’da yaşamak Haberler Ajansını takdir etti. Guestman dedi ki:

“Tayyip Erdoğan’ın tek adam rejimine geçmesiyle birlikte tüm göstergeler bozulmaya başladı. Bu da gösteriyor ki, ekonomi politikaları sağlıklı yürütülecekse parlamenter rejim bunun için daha uygun bir zemin. İkincisi, Koalisyonlara izin veren bir rejim… Koalisyonlar aslında, Tam tersine uzlaşmayla ilgili olduğu için demokrasinin gelişmesine değerli katkılar sağlıyor.Üstelik bir de Bakanlar Kurulu var.Her bakanın siyasi sorumluluğu, ortak sorumlulukları var. Başbakanın burada önemli bir yönü var.

Tek adam rejimi geçince tek adama emanet ediyorsunuz. Sağduyu ortadan kalkar. Ayrıca yanlış olma olasılığı da yüksektir. Yanlarındakilerin hiçbir siyasi sorumluluğu olmadığı için bu kararları değiştirme şansları da yok. Düşünün, Cumhurbaşkanı bakan yardımcısını atadı. Sonuç olarak ortaya böyle bir kaotik ortam çıkıyor.

“EKONOMİNİN DURUMUNA İLİŞKİN DETAYLAR SEÇİM ÖNCESİNE KADAR DEVAM ETMEKTEDİR”

Ancak Cumhurbaşkanı aksini savundu. Tek adam rejimine geçersek sizi uçuracağını söyledi. Özellikle son seçime girerken seçim şekerlerini çok önemli bir şekilde harekete geçirerek; Hatta depremin ekonomi üzerinde yarattığı tahribat yaşanırken, seçim şekerlemeleriyle tüm istikrar bozuldu.

Hatta son ek bütçeyi hatırlayalım. 1 trilyon 119 milyarın yarısından azı depreme harcanırken, daha büyük bir kısmı sarsıntı dışı işlere harcanıyor; Ucuz, popülist, seçim odaklı, gerçek ihtiyaçlarını karşılamayan ama kendisini halkın gözünde avantajlı konuma getiren harcamalara ağırlık verdi.

Kendisine oy vermeyen herkese de fatura kesmiş. Bu üzücü kısım. Düşünün 2 kişiden 1’i ona itiraz ediyor ama bedelini de o ödüyor. Bu tür bir durum. Bu nedenle ekonomik durumun iyi mi kötü mü olduğu tartışmaları seçim öncesine kadar devam ediyor. Seçimden önce durum daha da kötüye gidiyordu.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu