Ekonomi

Scholz: Ukrayna’ya silah sağlamaya devam edeceğiz

ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray’da bir araya gelen Almanya Başbakanı Olaf Scholz, CNN’e verdiği röportajda Rusya-Ukrayna savaşına değindi.

Rusya’nın Ukrayna’da beklediği gibi başarılı olamadığını belirten Scholz, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukraynalıların gücü ve onlara destek veren arkadaşlarının birliği konusunda yanıldığını söyledi.

Ukrayna’da bundan sonra ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu belirten Scholz, “Ancak bir şey çok açık. Ukrayna’ya ekonomik, insani yardım ve ayrıca silah takviyesi yapmaya devam edeceğiz.”

Ukraynalılar olmadan hiçbir karar alınamayacağını belirten Scholz, “Putin’in işgali ve emperyalist saldırganlığıyla başarılı olamayacağını anlaması ve askerlerini geri çekmesi gerekiyor. Müzakerelerin temeli bu” dedi.

“Doğal gaz sıkıntısı yok”

Başbakan Scholz, Almanya’nın kıta Avrupası’nda Ukrayna’ya ekonomik ve askeri yardım konusunda en çok destek veren ülke olduğunu belirtti. Almanya’nın savaş nedeniyle ekonomik olarak zor durumda kalacağının düşünüldüğünü belirten Scholz, “Almanya’da ekonomik kriz yok. Doğalgaz sıkıntısı falan da yok.”

Scholz, güvenlik bağlamında silah, askeri mühimmat ve teçhizat üretiminin kalıcı olarak sürdürülmesinin önemini de vurguladı.

Almanya ve Avrupa Birliği’nin Çin ile olan çıkarlarına değinen Scholz, Rusya’yı Rusya’ya silah vermemesi konusunda uyardıklarını ve bunun olmayacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Scholz, Biden’ın en yetenekli liderlerden biri olduğunu, uluslararası ilişkilerde bilgili olduğunu, dünya barışı ve NATO için de değerli olan transatlantik işbirliğine katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu