Haber

Söke’deki sulak alanlar moloz ve hafriyat artıkları nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya.

AYDIN’ın Söke ilçesine bağlı kırsal Argavlı Mahallesi’nde Büyük Menderes Nehri’nin eski yataklarının oluşturduğu sulak alan, dereler, dökülen moloz ve hafriyat artıkları nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Tehlikeye dikkat çeken Yerel Sulak Alan Komisyonu üyesi Bahattin Sürücü, “Ekosistem çöküyor ve bu duruma derhal son verilmesi gerekiyor.”

Söke’nin kırsal Argavlı İlçesi’nde Büyük Menderes Nehri’nin eski yataklarının oluşturduğu sulak alan derelerine moloz ve hafriyat atıklarının döküldüğü ortaya çıktı. Fabrikalardan kamyonlarla moloz, inşaat atığı ve içeriği bilinmeyen birçok unsurun atıldığını belirten EkoDOSD Lideri ve Aydın Yerel Sulak Alan Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Şoför, “Bunda tarım da var. Bölgede eski Menderes yatakları dediğimiz dereler var. “Dereler ve sulak alanlar hafriyat atıkları ve içeriği bilinmeyen birçok maddeyle kurutuluyor. İklim değişikliğinin betonlaşmanın görüldüğü bir dönemde moloz ve hafriyat atıklarının bu şekilde atılarak sulak alanların kurutulması bu bölgeyi olumsuz etkiliyor” dedi.

‘DURUMU VALİLERE RAPOR ETTİK’

Buradaki sulak alanlarda özellikle kış aylarında su kuşlarının yoğun olduğunu kaydeden sürücü, “Sulak alanlarda dinlenip buraya göç etmeye devam ediyorlar. Buranın kurutulması bu canlıların tamamen yok olması anlamına geliyor. Yani buradaki ekosistem çöküyor, bu durumun hızla önüne geçilmesi gerekiyor. Dökülen bu atık ve küllerin içeriği nedir, içerisinde kimyasal madde var mı, çevre ve yer altı sularını nasıl etkileyecektir. Bu mutlaka araştırılmalıdır. Aydın”Valilik’e durumu bildirdik. Önümüzdeki günlerde Söke Belediyesi ve Aydın Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile işbirliğine başlanacak. Bu bölgenin çok yakınında organize sanayi kuruluşları ve fabrikalar var. Bunları hangisi atıyorsa. Atıklar hem belediyeye hem de Milli Parklara tespit edilecek, kayıt altına alınacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu