Haber

TBMM Su Ürünleri ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu Çalışmalarını Tamamladı

TBMM Balıkçılık ve Su İşleri Araştırma Kurulu Başkanı İsmail Emrah Karayel, komitenin çalışmalarını tamamladığını belirterek, “Komisyon olarak önünün açılması konusunda yapılması gereken ne varsa yapma iradesini ortaya koyacağız. Özellikle avcılık ve su ürünleri sektörü için temel sorunları net bir şekilde ortaya koymak ve hızlı bir şekilde çözmek istiyoruz.” söz konusu.

Komisyon, AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Emrah Karayel başkanlığında toplandı.

Su ürünleri ve su ürünleri dairesinde yaşanan sorunların araştırılması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis araştırma kurulunun 4 aylık çalışma süresi boyunca yürüttüğü çalışmaları anlatan Karayel, ilk olarak davet ettiklerini söyledi. Meclis’te birim paydaşları ve meslek kuruluşu temsilcileri, sorun ve taleplerini dinledikten sonra saha ziyaretleri gerçekleştirdi. hatırlattı.

Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Marmara Denizi ile iç sularda avcılık faaliyetlerine ilişkin incelemeler yaptıklarını belirten Karayel, “Komisyon olarak şu ana kadar yaklaşık 190 saat çalıştık. Ziyaret ve incelemelerimizde 2 bin kişi avlandı.” Sayfalarca tutanak tutularak 11 bin kilometre yol kat edildi. Böylece komisyonumuz 4 aylık çalışmasını tamamladı.” Dönemi tamamladık.” dedi.

Komisyondan en çok talep edilen konuları aktaran Karayel, şunları söyledi: Su ürünleri mühendislerinin çalışma koşulları, departmandaki üreticilere verilen banka finansmanının artırılması, balık tüketimini artırmaya yönelik kampanya, Türk somon üretim çiftliklerinin sayısının artırılması, imar düzenlemesi balıkçı barınaklarına ilişkin, balıkçıların ve avcılığın kullandığı yakıtlara ilişkin ÖTV düzenlemesi. Bahislerde dönem tarihlerinin değiştirilmesi gibi yasal düzenlemelerin yapılması istendiğini söyledi.

Komisyon raporunun mayıs veya haziran aylarında tamamlanmasını beklediklerini belirten Karayel, raporun hazırlanması sırasında akademisyenlerden de destek alacaklarını belirtti. Raporun en temel konular başta olmak üzere ikincil sorunlar ve çözüm önerilerine yer vereceğini belirten Karayel, şöyle konuştu:

“Sektördeki temel sorunlardan biri balıkçı barınaklarıyla ilgili düzenleme süreci. Bu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Ulaştırma ve Altyapı, Tarım ve Orman Bakanlıklarını ilgilendiren bir alan. Bunların dışında da sorunlar var. Bazı bakanlıkların görev alanına giren barınakların bundan sonra durumu daha önceki barınaklardan farklı. Ayrılma meselesi önemli. Bazı bölgelerde barınakların derinleştirilmesi meselesi de var. Bunların hepsini değer sırasına göre değerlendirip analize tabi tutma çabasında olacağız.Tespit ve değerlendirmelerimiz TBMM’mize araştırma komisyonu raporu olmanın yanı sıra uygulama ve yürütme açısından da bağlayıcıdır.Bu değerlendirmeler mutlaka dikkate alınacaktır. İlgili bakanlıklarla görüşülecektir.”

Karayel, denizlerde veya iç sularda çevre kirliliği olması durumunda sektörün devamlılığının sağlanmasının mümkün olamayacağının altını çizerek, bu konuda önerilerde bulunacaklarını söyledi.

Sektörün büyüklüğüne dikkat çeken Karayel, “Bu departman 1,7 milyar dolar ihracat yapıyor. Aynı zamanda Türkiye’de birçok kişiye istihdam sağlayan bir branş. Tesislerinde ve birçok alanda kadın istihdamının yoğun olduğu bir branş. Bu nedenle sektör, özellikle avcılık ve yetiştiricilik, çok sayıda kişiye istihdam sağlayan bir daldır.” “Komite olarak açılış konusunda yapılması gereken ne varsa yapma iradesini ortaya koyacağız. Temel konuları net bir şekilde ortaya koyup hızlı bir şekilde çözmek istiyoruz.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu