Haber

Tesla’nın Türkiye planı açıklandı

Tesla kısa süre önce teaser’ı sosyal medyada paylaştı. türkiye4 Nisan tarihini .

2022’de türkiye 2015 yılından bu yana Lufthansa Türkiye ofisinin başında bulunan Kemal Geçer, Türkiye’de faaliyete geçmesi planlanan ancak bir süre ertelenen plan doğrultusunda geçen yıl Tesla Motors Türkiye’nin başına getirildi. Bu süreçte şirketin yurt içindeki sermayesi 710 bin TL’den 50 milyon TL’ye (2,68 milyon dolar) çıkarıldı.

Şirket, Türkiye planına uygun olarak 2022 yılı sonunda Türkiye’de birçok hizmet segmentinde ve bir satış bölümünde olmak üzere çeşitli durumlar için işe alımlara başlarken, aynı zamanda İstanbul Levent’te bir showroom ve servis noktası yatırımına da başlamıştır.

Alınan bilgilere göre şu anda otomotiv tamircisi ve teknisyenleri dışındaki tüm pozisyonlar dolu.

Mart 2023’ün başında Türkiye Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Tesla’ya Türkiye’deki şarj şebekesini işletmesi için lisans verdi. Bu, şirkete şarj istasyonları kurma ve işletme hakkı verdi. Böylece Türk Tesla otomobil sahipleri de yakında hızlı şarj ağına erişebilecek.

Son olarak Türkiye’de elektrikli otomobillere uygulanan vergi düzenlemeleri planları aksatsa da artık Tesla’nın 4 Nisan’da Türkiye’de resmi olarak faaliyete geçeceği kesinleşti.

Tesla’nın Türkiye’de Model X, Model Y, Model 3 ve Model S olmak üzere dört model satacağı ve ilk olarak Model 3 ve Model Y’nin yola çıkacağı da sızan bilgiler arasında yer alıyor.

Yine Tesla’nın uluslararası basına yansıyan bilgilerine göre; Şarj istasyonlarının ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Edirne, Balıkesir, Antalya, Aydın, Konya ve Bolu Hendek’te yer alması bekleniyor.

Şarj istasyonları, otoyollar, alışveriş merkezleri gibi alanlarda hizmete girecek.

Kaynak: Carmedya.com / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu