Haber

Tunus Cumhurbaşkanı Tahıl Bürosu Genel Müdürü’nü Görevden Aldı

Tunus Devlet Başkanı Kays Said, Tahıl Ofisi Genel Müdürü Beşir el-Kasiri’yi görevden alarak, yerine Selva bin Hadid ez-Zuvari’yi atadı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Başkan Said’in Adalet Bakanı Leyla Ceffal’ı tahıl ve diğer erzağın dağıtımını tekelleştirenlere cezai yaptırımlar uygulanması için davet etmesi ve bunun da benzeri görülmemiş bir fiyat artışına yol açması yer aldı.

Kesiri’nin görevden alınma nedeninin belirtilmediği açıklamada, Zuvari’nin daha önce Hububat Dairesi’nde Geliştirme ve Kalite Sorumlusu olarak görev yaptığı bildirildi.

Katiri’nin görevden alınması, Başkan Said’in yılın başından bu yana bakanlar ve üst düzey yetkililerin ortada olduğu sekizinci görev değişikliğine işaret ediyor.

Said, Ağustos ayı başlarında Başbakan Necla Buden Ramazan’ı görevden aldı ve yerine Ahmed el-Haşani’yi getirdi.

Tunus’ta son dönemde ekmek üretiminde yaşanan kriz nedeniyle fırınların önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Tunus’ta “geleneksel” olarak sınıflandırılan yaklaşık 4.000 fırın un sübvansiyonlarından yararlanıyor ve ekmeği tek fiyattan satıyor. Sayısı 1.500 olan modern fırınlar, un sübvansiyonundan çok az yararlanıyor.

Başkent Tunus’ta ekmeğin yanı sıra unlu mamuller de üreten özel sektöre ait “modern” fırınların sahipleri ve çalışanları, hükümetin “kat kesme” kararını Ticaret Bakanlığı önünde protesto etti.

Tunus Ulusal Kuruluşları Konfederasyonu CONECT, 31 Temmuz’da yaptığı açıklamada, konfederasyona bağlı sayıları yaklaşık 1500 olan fırınlarda 1 Ağustos’tan itibaren ekmek üretiminin durdurulmasına karar verildiğini duyurdu.

kadirliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu