Haber

Tunus’ta kötüleşen ekonomik durum protesto edildi

Tunus’ta kötüleşen sosyal ve ekonomik durumu protesto etmek için çeşitli kentlerde gösteriler düzenlendi.

Tunus Genel İşçi Sendikası’nın (TGİS) davetlisi olarak Bace, El-Kaf, Silyana, Kafsa ve El-Mahdiyye kentlerinde toplanan binlerce kişi, ülkedeki sosyal ve ekonomik koşulları protesto etti.

Bace’deki gösteride konuşan TGIS Genel Sekreter Yardımcısı Sami et-Tahiri, “Yoksulluk, sefalet, çile içinde yaşayan, yolsuzluğa ve otoriter devlet sistemine maruz kalan tüm Tunusluların ve tüm emekçilerin seslerini duyurmak için buradayız.” söz konusu.

Otoriterliğe karşı tek vücut olmak ve onunla mücadele etmek gerektiğini belirten Tahiri, “Özgürlük, haysiyet, sosyal adalet ve istihdam için devrim yaptık ama toplumsal durumun kötüleşmesinden başka bir şey görmedik” dedi. sözlerini kullandı.

Halkın en kolay insani ihtiyaçlardan mahrum kaldığını, sağlık, eğitim ve ulaşım kollarının çöktüğünü vurgulayan Tahiri, “Devrim sonrası ardı ardına gelen hükümetlerin başarısızlığının yol açtığı bu yıkım karşısında artık sessiz kalmayacağız. ” sözlerini verdi.

Tahiri, 25 Temmuz 2021’de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in olağanüstü kararlarını açıkladığında ülkenin içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını umduklarına ancak bunun gerçekleşmediğine işaret etti.

TGİS, 3 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “sendika haklarını ve ülkedeki ekonomik durumu protesto etmek için” çeşitli sektörlerde grevler ve bazı şehirlerde gösteriler düzenleyeceklerini duyurdu.

Başkan Kays Said, TGİS’in grev açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, sendikal hakların Anayasa ile güvence altına alındığını ancak bu hakların siyasi hedeflere ulaşmak için ortaya konulamayacağını belirtti.

Tunus’ta siyasi ve ekonomik kriz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de açıkladığı inanılmaz kararlarla meclisin çalışmalarını dondurdu ve iki ay sonra yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi kendisine bağladı.

Said’in 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” kapsamında 25 Temmuz 2022’de anayasa referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçim yapıldı.

Genel seçimlerin ilk turunda seçmenlerin yalnızca yüzde 11,22’sinin sandığa gitmesi, muhalefetin Cumhurbaşkanı Said’in meşruiyetini tartışmaya açmasına neden oldu.

Yıllardır devam eden ekonomik krizin Başkan Said’in kararları sonrası derinleştiği Tunus’ta bazı kesimler Said’in kararlarını “darbe” olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

akcakoca-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu