Ekonomi

Xiaomi Elektrikli Araç Teslimat Tahminini Yükseltti, İlk Çeyrekte Akıllı Telefon Satışlarında %27 Büyüme Olduğunu Açıkladı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, akıllı telefon alımlarındaki güçlü artışa atfedilen yılın ilk üç ayındaki satışlarında önemli bir artış olduğunu duyurdu.

Akıllı telefon üretiminde dünya genelinde üçüncü sırada yer alan şirket, ilk çeyrek satışlarının geçen yılın aynı dönemine kıyasla %27 artışla 10,4 milyar dolar (75,5 milyar yuan) olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Mart ayında Xiaomi, ilk elektrikli otomobili SU7 sedanı rekabetçi yerel pazara tanıttı.

Xiaomi’nin hedefi, bu modelin Tesla Inc’e rakip olması ve daha geniş stratejik hedeflerine katkıda bulunması beklentisiyle bu yıl içinde 120.000 SU7 elektrikli otomobil satışına ulaşmak. Bu hedef, 100.000 araçlık ilk tahmine göre %20’lik bir artışı yansıtıyor.

Xiaomi Perşembe günü yayınladığı mali raporda “30 Nisan 2024 itibariyle Xiaomi SU7 Serisi için teyit edilen toplam sipariş sayısı 88.063 adede ulaştı” dedi ve Mayıs ayı ortasına kadar 10.000 aracın teslimatını tamamladığını sözlerine ekledi.

Lu, gazetecilerle yaptığı bir görüşmede Xiaomi’nin Haziran ayında 10.000 SU7 dağıtma yolunda ilerlediğini -ilk 43 günde satılan miktara eşit- belirtti ve bu da şirketin yıllık 120.000 adetlik hedefine ulaşabileceğini gösteriyor.

Xiaomi elektrikli otomobil sektörüne girmiş olsa da, geleneksel akıllı telefon segmenti, ilk çeyrekte bir önceki yıla göre %32,9 artışla 46,5 milyar yuan gelir elde ederek satış büyümesine ana katkıda bulunmaya devam ediyor.

Hong Kong borsasında işlem gören şirket ayrıca, “esas olarak akıllı elektrikli araç girişimimiz ve diğer yeni projeler için araştırma ve geliştirme harcamalarındaki artış nedeniyle” ilk çeyrekte araştırma ve geliştirme harcamalarında %25’i aşan bir artış kaydetti.

Xiaomi’nin hisse senedi fiyatı Hong Kong’daki işlem sırasında %2,5 oranında düştü.

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu