Haber

Afgan siyasetçi Hikmetyar, taraftarlarını “yeni bir savaşa hazırlanmaya” çağırdı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de geçen hafta suikast girişimine uğrayan Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar, destekçilerinden “yeni bir savaşa hazırlanmalarını” istedi.

Hikmetyar, geçtiğimiz hafta partisinin genel merkezindeki camide Cuma namazı hutbesinde kendisine yönelik suikast girişimine değindi.

İlk belirlemelere göre saldırganların Tacikistan kökenli olduğunun belirlendiğini savunan Hikmetyar, saldırıyı rastgele bir gruba atfetmek için artık çok erken olduğunu belirtti.

Hikmetyar, saldırganların çantalarında terör örgütü DEAŞ bayrağının ele geçirildiğini ancak gerçek failleri gizlemek için kullanılmış olabileceğini söyledi.

2016 yılında silahlı mücadeleden vazgeçtiklerini ve eski Afgan hükümetiyle barış anlaşması imzaladıklarını belirten Hikmetyar, “Kararımızı vermek zorundayız. Tıpkı iki işgalci ve onların yabancı yandaşlarına karşı savaştığımız gibi. Hizb-i taraftarlarına soruyoruz. Yeni bir savaş ve mücadeleye hazırlanmak için İslami.” ifadelerini kullandı.

Hikmetyar hangi gruba karşı savaşacaklarına dair net bir açıklama yapmadı.

Geçen hafta başkent Kabil’in Darul Aman bölgesindeki Hizb-i İslami Parti Genel Merkezi’nde bulunan camiye cuma namazı sırasında silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi.

Hikmetyar’ın korumalarının müdahalesiyle saldırganlar etkisiz hale getirildi ve Hikmetyar saldırıdan yara almadan kurtuldu.

Şu anda saldırının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

1996-97’de başbakanlık da yapan Hikmetyar, Taliban’ın ülkedeki gücünü artırması üzerine 1996’da Kabil’den ayrılmak zorunda kaldı.

15 Ağustos 2021’de Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesiyle birçok lider ülkeyi terk ederken, Hikmetyar Kabil’de kalmayı tercih etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu