Ekonomi

Arızalı baskı 100 lirayı 100 bin liradan satışa çıkardı

Elazığ’da yaşayan Besime Ata, maaşını aldıktan sonra paralarını saymaya başladı. Ata bu sırada elindeki 100 TL’lik banknota baktığında sıfır olmadığını gördü.

İlk başta paraların sahte olabileceğini düşünen Çet, daha sonra internette yaptığı araştırmada paralarda bir baskı hatası olduğunu öğrendi. Bunun üzerine Çet, elindeki 100 liralık banknotu 100 bin liradan satışa çıkardı. Çet, alıcı olursa parayı satacağını, aksi takdirde satmayı düşünmediği bir hatıra olarak saklayacağını belirtti.

Maaşını aldıktan sonra para sayarken yanlış 100 TL yazısını fark ettiğini belirten Besime Çet, “Geçen aylarda maaşımı alıp evime gittim. Evde maaşımı sayarken baktım ki bu 100 lirada bir eksiklik varmış. 100 TL sıfırı eksikti ve bir ölçü boya kalıntısı vardı. Bu durumu fark edince araştırmaya başladım. Paranın sahte olduğunu düşündüm. Sonra internette biraz araştırma yaptım ve bu madeni paranın kusurlu bir baskı olduğunu anladım. Türkiye’de buna benzer basılmış birkaç madeni para daha var. Elimdeki 100 lira da bunlardan biri. Normalde iki sıfır olması gerekirken matbaa hatasından dolayı benim paramda sadece bir sıfır var” dedi.

Parayı harcamayı düşünmediğini belirten Çet, “Bu parayı harcamayı düşünmüyorum. Tabii teklifler olursa değerlendirebiliriz. Şu anda 100 bin liralık bir değer belirledik. Yer olmasa bile bu parayı hatıra olarak saklayacağız. Bunu ilk fark ettiğimizde kardeşlerimle aramızda güzel duygular oluştu. O günü bize hatırlatması için bu parayı ömür boyu saklayacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu