Haber

Backstage: Six Table, Şubat ayında ortak bir mitingde adayını açıklayacak

CHP, DEDEKT Parti, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’nden oluşan Altı Masa’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak adayın kim olacağı ve adayın ne zaman açıklanacağı tartışmaları sürüyor.

26 Ocak’ta Altıncı Masa’da 11’inci Liderler Buluşması öncesinde ev sahibi konumunda bulunan ÂLÂ Parti Lideri Akşener, zirveyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere 5 başkanla ofislerinde bir araya gelecek. Bu toplantılarda cumhurbaşkanı adayının nitelikleri ve belirleme süreci ele alınacak. Adayın masanın içinde mi, dışında mı olacağı esas kararı büyük ölçüde bu toplantılarda verilecek. 26 Ocak’ta yapılacak görüşmelerin ardından 30 Ocak Ortak Politikalar Metni’nin açıklanması için hazırlıklara hız verilecek.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in muhalif kulislerden aldığı bilgiye göre, 30 Ocak’taki lansman, diğer duyurulardan farklı olarak halka açık olacak. Altı partilinin katılımının planlandığı toplantıda Hükümet Programı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş anlatılacak. Burada “cumhurbaşkanı olmayan liderlerin başkan yardımcısı olacağı” kararının da resmi olarak açıklanacak olması kamuoyunda da tartışma yarattı.

Altı Masa’da planlanan bir diğer gelişme ise cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna nasıl duyurulacağı olacak. Bu konuda kararın verileceği tarih olarak Şubat ayı gösteriliyor. Buna göre lansmandan yaklaşık 10 gün sonra Saadet Partisi’nin ev sahipliğinde 12’nci cumhurbaşkanları toplantısını gerçekleştirecek olan Altı Masalar bu tarihe kadar adayını belirleyecek ve şubat ayının ikinci haftasından sonra aday kamuoyu karşısına çıkacak. İstanbul’da yapılacak ortak mitingle. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu