Ekonomi

Dolar/TL tarihi zirvesini yeniledi

Dolar/TL kuru Asya piyasalarında sığ süreçlerde tarihi zirvesini yeniledi.

Döviz kuru 28,70 seviyesinin üzerinde test edildi. Bu seviyenin ardından bankalararası piyasanın açılmasının ardından denge 28,66 seviyesinde gerçekleşti. Döviz kurunda son dönemde ölçülü bir yükseliş ivmesi dikkat çekiyor. Dolar/TL kurunda son ayda yüzde 2’nin üzerinde artış gözlendi. Yılbaşından bu yana bakıldığında döviz kurunda yüzde 53’ün üzerinde prim gözlendi.

Türkiye’nin gösterge tahvil faizi yüzde 41,68 seviyesindeyken risk primi 370 baz puan civarında.

Son dönemde yurt içi piyasalarda tahvil tarafı önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

Hazine, Kasım programını Salı günü iki borçlanmayla tamamladı. Kasım ayında 78 milyar TL borçlanma öngören Hazine, aylık programını öngörülerine yakın bir borçlanmayla tamamladı.

Hazine’nin son dönemde gerçekleştirdiği ihaleler tahvil piyasasının kamu kontrolünden yeniden serbest piyasaya doğru ilerlediğini gösterdi.

Geçtiğimiz ay TCMB’nin bankalara tahvil yükümlülüğü getiren düzenlemelerin önemli bir kısmını kaldırması ve faiz artışları, TL cinsinden tahvil piyasasının yeniden özgürlüğe kavuşmasını sağladı.

Son dönemde yabancı yatırımcılar TL tahvil piyasasına önümüzdeki yıl da yabancı ilginin yoğun olacağı yönünde görüşlerini dile getirmeye devam ediyor. Deutsche Bank, önümüzdeki yıl Türkiye’nin TL cinsinden tahvillerinin gelişmekte olan ülkelerin yerel para cinsinden tahvilleri arasında en iyi performans gösterenler arasında yer almasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu