Ekonomi

Fitch Ratings: Parasal sıkılaşma nedeniyle kredilerdeki artış yavaşladı

YENİ Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Avrupa, ABD, Avustralya ve Kanada’daki parasal sıkılaştırmanın etkisiyle hane halkı ve şirketlere verilen kredilerdeki artışın yavaşladığını bildirdi.

Fitch Ratings son kredi koşulları güncellemesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, parasal sıkılaştırmanın etkisiyle hane halkı ve şirketlere verilen kredilerdeki artışın yavaşladığı vurgulanırken, İspanya ve İtalya’da banka kredilerinin yıllık bazda daraldığı, Fransa’da ise hızın düştüğü bildirildi. ve Almanya.

Açıklamada, ABD’de ticari ve sanayi kuruluşlarına verilen kredilerin bir yıl öncesine göre yavaşladığı ve “çok az” arttığına dikkat çekilirken, yüksek faiz oranlarının mortgage (konut kredisi) üzerinde güçlü bir etki yarattığı kaydedildi. Kanada ve Avustralya’da krediler.

Açıklamada, merkez bankası üst düzey kredi yetkilisi anketlerinin, bankaların kredi standartlarındaki ılımlı sıkılaştırmaya rağmen Avrupalı ​​işletmelerin kredi talebinde keskin bir yavaşlamaya işaret ettiği vurgulandı.

Açıklamada, toplam hane halkı tasarruf oranlarının konut yatırımlarından yüksek olmasına rağmen Kovid-19 salgınının zirve yaptığı dönemden bu yana önemli bir düşüş gösterdiği, küresel finansal krizden bu yana hane halkı borç oranlarında keskin bir düşüş yaşandığı belirtildi. kriz.

Açıklamada, ABD ve Avrupa’da kurumsal tasarruf ve yatırımların son 3 yılda arttığı, bunun da oldukça istikrarlı net kredi pozisyonlarına yol açtığı, İtalya’da artan kurumsal tasarrufların ise net kredi pozisyonuna katkı sağladığına dikkat çekildi. Son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaşan şirketlerin sayısı. belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu