Ekonomi

Gram altın yeni haftaya değer kaybıyla başladı

Cuma günü altının ons fiyatındaki artışa paralel olarak değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,48 artışla 1.818 liradan tamamladı.

Yeni haftaya değer kaybıyla başlayan altının gram fiyatı, 10.15 itibarıyla yüzde 0,3 düşüşle 1.813 liraya geriledi. Bire bir dakikaların prestijiyle çeyrek altın 2 bin 980 liradan, Cumhuriyet altını ise 12 bin 190 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı şu anda yüzde 0,4 düşüşle 1.984 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” politikalarının sona ermiş olabileceği yönündeki beklentiyi güçlendirdiğine dikkat çekerek, bu durumun başta altın ve değerli metaller olmak üzere emtia fiyatlarını etkilediğini belirtti.

Analistler, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin ve İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının emtia fiyatlarının yönüne etki edeceğini belirtti. Teknik açıdan altının ons fiyatında 2.000 ve 2.020 seviyeleri direnç konumunda, 1.970 ve 1.950 noktaları ise destek noktalarıdır. Öyle olduğunu kaydetti.

Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, Almanya’da fabrika siparişleri, hizmet sektörü ve bileşik Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), yurt dışında ise Avro Bölgesi’nde hizmet sektörü ve bileşik PMI bilgilerinin takip edileceğini belirtti.

gursu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu