Ekonomi

Tesla maliyet kesintileri kapsamında 285 Buffalo çalışanını işten çıkaracak

Tesla Inc. (NASDAQ:TSLA), Çarşamba günü yayınlanan bir İşçi Ayarlama ve Yeniden Eğitim Bildirimi (WARN) Yasası bildirimine göre, Buffalo, New York tesislerinde 285 çalışanı etkileyecek şekilde işgücünü yaklaşık %14 oranında azaltmaya hazırlanıyor. İşten çıkarmalar, elektrikli araç (EV) üreticisinin küresel işgücünü %10 oranında azaltmaya yönelik daha geniş bir planın parçası.

Şirket karar için ekonomik nedenleri gerekçe gösterirken, işten çıkarmaların 15 Temmuz’da başlaması planlanıyor. Tesla’nın Buffalo tesislerinde şu anda toplam 2.032 işçi çalışıyor. WARN Yasası, işverenlerin önemli işten çıkarmalar öncesinde 60 günlük bir bildirim yapmasını zorunlu kılıyor.

Bu hamle, Tesla için azalan satışlar ve elektrikli araç sektöründeki rekabetçi fiyatlandırma ortamı gibi zorlukların yaşandığı bir ortamda geldi. Pazartesi günü Tesla, şirketin mevcut piyasa baskılarına verdiği yanıtı ayrıntılı olarak açıklayan bir iç notta işten çıkarmaları açıkladı.

ABD’li düzenleyicilere yapılan başvurulara göre, Tesla’nın işgücü 2021’in sonlarında yaklaşık 100.000 çalışandan 2023’ün sonunda 140.000’in üzerine çıkarak önemli bir büyüme kaydetti. Son önemli işten çıkarma turu, CEO Elon Musk tarafından 2022 yılında ekonomik görünümle ilgili endişelerini dile getirdiğinde duyuruldu.

Buna ek olarak, 5 Nisan’da Tesla’nın, 2025’in sonlarında üretime başlaması beklenen ve şirketin kitlesel pazar genişlemesi için önemli bir itici güç olması beklenen Model 2 olarak adlandırılan 25.000 $ ‘lık daha uygun fiyatlı bir otomobil planından vazgeçtiği bildirildi. Haberin ardından Musk, sosyal medya platformunda yanlışlıkları belirtmeden haber kaynağını eleştirdi ve o zamandan beri aracın durumu hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Tesla, yüksek faiz oranlarının tüketicilerin pahalı ürünlere yönelik harcamalarını azalttığı bir dönemde, ürün gamındaki yaşlanan modellerle de mücadele ediyor. Bu arada, özellikle küresel olarak en büyük otomobil pazarını temsil eden Çin’deki rakipleri daha uygun maliyetli modeller sunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu