Ekonomi

Uzman isimden dolar ve altında yıl sonu beklentisi! Yatırımcıya müjde…

  • Haber7

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,21 yükselerek 10.358,10 puandan başladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,19 ve holding endeksi yüzde 0,34 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,88 ile inşaat, en çok kaybettiren yüzde 2,36 ile spor oldu.

Küresel piyasalarda, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin daha net sinyaller beklemeye başladı. Dolar/TL, dün yatay bir seyir izleyerek günü önceki kapanışının hemen üstünde 32,2683’ten tamamlamasının ardından bugün bankalar arası piyasanın açılışında 32,2690 seviyesinden işlem görüyor.

Altın fiyatlarının ise sınırlı düşüşler yaşasa da zirvedeki yerine kuruduğu görülüyor.

Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, borsada öne çıkan sektörleri Haber7‘ye anlattı.

İŞTE BORSADA ÖNE ÇIKAN SEKTÖRLER

S&P kredi not artışının haftalar öncesinden beklentiler doğrultusunda fiyatlanarak alım yapmaya başladığını dile getiren Marbaş Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, yabancı girişinin lokomatif olduğu bir sürecin hakim olduğunu belirtti. Beklentiyi satın al, gerçekleşeni sat olgusunun çalıştığını ifade eden Soner Kuru, swap kanallarının açılmasına ilişkin gündeme gelen haberle borsada güçlü bir piyasanın izlendiğini kaydetti. Soner Kuru, bugün itibarıyla yatay bir görüntünün seyrettiğini ancak bankacılık ve holdingler gibi şirketlerin ağırlıklı olduğunu açıkladı.

 

 

Soner Kuru, “Yabancı temasının ağırlıklı olduğu şirketlerin pozitif yönde gittiğini takip ediyoruz” diye konuştu. Mayıs ayı temasının yabancı girişi ile yabancının sevdiği şirketlere yönelik olacağı yönünde tahminlerde bulunan Kuru, Merkez Bankası’nın net rezervlerinin 10 milyar dolar kadar artıya geçmesinin altını çizdi. Kuru, ‘TL varlıklarına trend söz konusu’ dedi.

Yabancının banka, holding ve ulaştırmaya yöneldiğini söyleyen Kuru, Mayıs ayında da piyasanın yukarı yönde hareket edeceğini belirtti.

 

 

UZMAN İSİMDEN DOLAR TAHMİNİ!

Seçim sonrasında yabancı girişinin hissedildiğini belirten Soner Kuru, yılbaşından sonra da bu ivmenin takip edildiğini kaydetti. Borsada yabancı takaslarının son 2 yılın en üst seviyelerinde olduğunu dile getiren Kuru, yurt dışındaki küresel koşulların gelişmekte olan ülkelere sermaye akımını destekleyeceğini kaydetti. Kuru, önümüzdeki aylarda faiz indirimlerinin başlayacağı yönünde tahminlerde bulundu. Soner Kuru, son dönemde izlenen politikalar ile Türkiye’nin diğer gelişmekte olan ülkelerde pozitif şekilde ayrışarak, sermayeden yüksek oranda pay alınacağı yönünde beklentide olduklarını ifade etti. Kuru, borsa tarafında sene içerisinde endekste 400 dolar hedefi beklediklerini söyledi.

 

 

ALTIN YATIRIMCISINA MÜJDE! UZMAN İSİMDEN YIL SONU BEKLENTİSİ

Altının hem Fed kararı hem de jeopolitik risklerden çokça etkilendiğini belirten Piyasa Uzmanı Soner Kuru, yaşanan gelişmelerden dolayı ons altının önden fiyatlandığını ifade etti. Kuru, altında yıl sonu beklentilerinin 2,500 – 2,600 dolar bandında olduğunu açıkladı. Ons altın tarafında geri çekilmelerin alım fırsatı yarattığını belirten Kuru, içeride gram altın yatırımcıları için yıl sonu kur beklentilerinin 38-40 bandında olduğunu söyledi. Kuru, bu beklentiler doğrultusunda gram altının yıl sonunda 3,000 TL’nin üzerinde 3,500 bandında seyredeceği yönünde tahminlerde bulundu. Yatırımcılara önerilerde bulunan Kuru, yukarı yönlü trendin geçerli olduğunu kaydetti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu